Czy opłaca się budować niewielką farmę fotowoltaiczną?
Wspaniałą wiadomością w obecnej dobie kryzysu energetycznego z jakim może przyjść nam się mierzyć jest to, że fotowoltaika i magazyny energii zyskują ostatnio na popularności, a wiele krajów zaczyna wykorzystywać więcej tej odnawialnej energii.
Fotowoltaika obecnie zajmuje pierwsze miejsce w OZE i choć zdecydowanie w naszym kraju przybywa farm słonecznych, a tematem tym interesuje się coraz więcej inwestorów, to nie wszyscy jednak rozumieją, o co w tym wszystkim chodzi. Czym jest farma fotowoltaiczna, czy opłaca się budować niewielką farmę fotowoltaiczną i jakie są te największe w Polsce?
Farma fotowoltaiczna- co to właściwie jest?
Farmy fotowoltaiczne to są wielkoskalowe instalacje z paneli słonecznych. Zazwyczaj są one montowane na ziemi i najczęściej w związku ze swoimi rozmiarami znajdują się z dala od dużych miast w odległych wiejskich obszarach. Farma fotowoltaiczna wytwarza energię elektryczną, przetwarzając światło słoneczne na prąd stały za pomocą paneli fotowoltaicznych. Prąd stały jest następnie przetwarzany na prąd przemienny przez falownik i wprowadzany do sieci.
Farmy fotowoltaiczne często mają wiele zalet w porównaniu z mniejszymi systemami fotowoltaicznymi, w tym duże korzyści skali. Wymagają jednak również dużej inwestycji początkowej ze względu na wysoki koszt budowy (koszt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy 100 kW to zwykle ok. 45-60 tys. zł brutto) i często mają długi okres zwrotu.
Od czego zależy opłacalność farmy fotowoltaicznej?
Farma fotowoltaiczna to ciekawy pomysł na biznes jednak jej rentowność może się różnić w zależności od wielu czynników. Najważniejszym czynnikiem opłacalnym jest ilość światła słonecznego, jaką otrzymuje lokalizacja. Im więcej światła słonecznego, tym więcej energii elektrycznej można wytworzyć. Kolejną kwestią jest koszt paneli słonecznych i innego sprzętu.
Początkowa inwestycja w farmę fotowoltaiczną może być znaczna, ale koszty eksploatacji są stosunkowo niskie. Cena energii elektrycznej jest również ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy budowie farmy fotowoltaicznej. Aby farma fotowoltaiczna jak najbardziej nam się opłacała, projektanci muszą starannie zaprojektować ją pod kątem obecnych warunków rynkowych i stworzyć długoterminowy plan oparty na przyszłych scenariuszach dlatego warto w tym zakresie postawić na ekspertów.
Jakie są największe farmy fotowoltaiczne w Polsce?
Największa w Polsce farma fotowoltaiczna o łącznej powierzchni 300 ha znajduje się w Zwartowie i pierwszy etap jej budowy zakończył się we wrześniu 2022 roku. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji o wartości 2,5 mld zł udostępniono moc 204 MWp, która zasili ok. 153 000 gospodarstw domowych. W gminie Brudzew zlokalizowana jest natomiast druga co do wielkości w Polsce farma fotowoltaiczna o mocy instalacji 70 MW i stoi na działce o powierzchni 100 ha. Trzecia co do wielkości farma fotowoltaiczna o nieco mniejszej mocy – 56 MW znajduje się natomiast w Witnicy i wielkością zbliżona jest do tej w Brudzewie. Ta jednak została oddana do użytku znacznie wcześniej, bo w 2017 roku. Jak widać Polska robi duże postępy w zwiększaniu samowystarczalności energetycznej. W tym roku inwestycje w odnawialne źródła energii wzrosły o 1,5%, a farm fotowoltaicznych w całym kraju jest więcej niż kiedykolwiek