Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem? Wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie plików
Szukasz sposobu, aby zwiększyć bezpieczeństwo danych przechowywanych na zewnętrznych dyskach przenośnych? To rozsądna decyzja, która pomoże Ci ochronić pliki przed dostępem nieautoryzowanych lub niepożądanych osób trzecich. Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem? Jakie jeszcze rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo masz do dyspozycji? Sprawdź.
Zabezpieczenie dysku zewnętrznego hasłem — jak to zrobić i czy warto?
Bezpieczne przechowywanie danych powinno być priorytetem nie tylko dla firm, ale i dla osób prywatnych. Przechowywanie plików na przenośnym nośniku to pierwszy krok do podniesienia bezpieczeństwa, ale niestety niewystarczający. Wskazane jest dodatkowe zabezpieczenie dysku np. za pomocą mocnego hasła.
Jak zabezpieczyć dysk zewnętrzny hasłem?
W tym celu możesz skorzystać z oprogramowania dostępnego na Windows (w wersji Pro jest to BitLocker) bądź dostępnego na systemi iOS (znajdziesz go pod nazwą Disk Utility). Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z dodatkowego oprogramowania (np. Samsung Portable SSD), jeśli posiadasz lub planujesz zakup dysku zewnętrznego Samsung.
A może dysk przenośny szyfrowany? Kiedy warto go wybrać?
Nie chcesz, aby ktoś innybył w stanie odczytać dane z dysku bez Twojej zgody? Wybierz dysk szyfrowany. To rodzaj pamięci przenośnej, która umożliwia zabezpieczenie wszystkich plików przy pomocy klucza szyfrującego. Obecnie standardowym szyfrowaniem tego typu dysków jest AES (w dyskach SSD Samsung to AES 256-bitowy).
Przenośny dysk szyfrowany powinien być pierwszym wyborem dla firm, przechowujących dane klientów, oraz osób ceniących sobie prywatność czy tych, które nie chcą, aby ich dane personalne zostały wykradzione (czyli tak naprawdę powinien być to każdy) W ten sposób chronisz wrażliwe dane (np. RODO) oraz prywatne pliki, jeśli dysk się zgubi lub zostanie skradziony.
Jakie zabezpieczenia są jeszcze w dyskach przenośnych?
Szyfrowanie dysku i hasło zabezpieczające to nie wszystko, co znajdziesz w nowoczesnych dyskach przenośnych. Takie modele posiadają również czytniki linii papilarnych — takie jak w telefonach, tabletach i laptopach. Dzięki temu tylko właściciel jest w stanie uruchomić zawartość dysku i wykonywać na nim jakiekolwiek operacje. To dobre rozwiązanie do domu, jeśli nie chcesz, aby domownicy mieli dostęp do przechowywanych przez Ciebie plików.
Podsumowanie
Zabezpieczenie dysku zewnętrznego hasłem nie jest trudne, ale nie jest też wystarczające, jeśli naprawdę zależy Ci na bezpieczeństwie RODO i danych osobistych. W takim wypadku koniecznym wyborem jest dysk szyfrowany, który nie pozwoli na wejście do żadnego z folderów osobom nieupoważnionym. Na użytek domowy ciekawym rozwiązaniem może być także dysk z czytnikiem linii papilarnych, który również podnosi nieco bezpieczeństwo.
Artykuł powstał w ramach współpracy płatnej z Samsung electronics Polska.