Kiedy w Twojej firmie sprawdzi się program magazynowy? Jakie ma funkcje?
Firmy specjalizujące się w handlu, produkcji, a często i w transporcie mają swój magazyn. W zależności od wielkości firmy i jej potrzeb magazyn może być mały lub duży. Jednak zawsze trzeba nim dobrze zarządzać. To właśnie z tego względu firmy decydują się na program magazynowy.
Dysponując programem magazynowym, można uniknąć bałaganu i dezorganizacji. Dzięki niemu będziemy mogli efektownie prowadzić gospodarkę magazynową, kontrolować stan materiałów i towarów, ale dobry program daje znacznie więcej. Pod warunkiem że posiada odpowiednie funkcje. Jakie funkcje przydadzą się najbardziej?
Najpierw funkcje podstawowe
Chociaż producenci rozwiązań informatycznych proponują nam wiele ciekawych dodatków, na nic się one nie zdają, jeśli w naszym programie będzie brakowało funkcji podstawowych, z jakich korzystalibyśmy codziennie. Dopiero kiedy upewnimy się, że mamy wszystko, co jest nam potrzebne, możemy myśleć o czymś dodatkowym. A zatem, co program magazynowy mieć musi?
Najpierw zwracamy uwagę, czy możemy analizować i zarządzać dostawami i rozchodami towarów. Musimy mieć możliwość szybkiej weryfikacji stanów magazynowych, informacji, ile poszczególnych towarów jest i gdzie się one znajdują. Praca w magazynie wiąże się także z generacją różnego rodzaju dokumentów i drukiem etykiet. Jest to kolejna funkcja, na której obecność patrzymy. Tak samo musimy mieć możliwość przeprowadzenia w dowolnym momencie inwentaryzacji.
Na wydajność pracy duży wpływ ma komunikacja i przebieg informacji na linii dział handlowy – magazyn. Im szybciej pracownik magazynu otrzyma zamówienie, tym szybciej przystąpi do kompletacji. Oznacza to, że warto postawić na taki program, w którym zamówienia złożone przez przedstawiciela handlowego lub klienta, są od razu widoczne w programie magazynowym.
Funkcje dodatkowe dla wygodnej i efektywnej pracy
Kiedy już wiemy, że wybrany program ma wszystkie potrzebne funkcje, możemy prześledzić, jakie inne ciekawe opcje zawiera dane narzędzie. Jedną z tych, które z pewnością docenimy, jest możliwość zarządzania magazynem zdalnie. Są oprogramowania umożliwiające pracę w chmurze i na urządzeniach mobilnych. Dzięki temu weryfikować stany magazynowe i planować dostawy możemy, będąc poza siedzibą firmy.
Dobrze, jeśli nasz program będzie można konfigurować, a tym samym dopasowywać do potrzeb naszej firmy. Warto również, by pozwalał na integrację z innymi narzędziami, z jakich korzystamy w przedsiębiorstwie.
A może system ERP?
Wszystkie te cechy mają systemy ERP. System ERP jest kompleksowym oprogramowaniem do zarządzania wszystkimi procesami w przedsiębiorstwie. Składa się z połączonych ze sobą modułów, a jednym z nich jest właśnie program magazynowy. Zasada działania polega na tym, że dane z każdego działu firmy trafiają do jednej bazy, z której mogą korzystać wszyscy uprawnieni do tego użytkownicy. W takim przypadku nie tylko pracownik magazynu widzi od razu w systemie zamówienie od klienta, ale pracownicy działu handlowego mają dostęp do stanów magazynowych, czy przewidywanych terminów dostaw bez konieczności kontaktu z pracownikami magazynowymi.