Praca w domu – 5 kroków, od których trzeba zacząć. Kompleksowy poradnik
Praca w domu stała się bardzo popularna. Nie tylko pracownicy przekonali się o zaletach tego rozwiązania, ale i przedsiębiorcy zauważyli wiele pozytywów takiego systemu działania. Jak zacząć pracować w domu? Poznaj 5 kroków, dzięki którym będziesz mógł zostać szczęśliwym pracownikiem zdalnym.
1. Wybierz dziedzinę, w której czujesz się najlepiej
Pierwszą rzeczą, jaką musimy zrobić, jest oczywiście wybór branży, w której będziemy chcieli pracować. Nie wszystkie zawody można wykonywać w domowym zaciszu, jednak obecnie możemy przebierać w naprawdę wielu propozycjach. Dużą popularnością cieszą się takie branże jak: copywriting, programowanie, grafika, tłumaczenia, przepisywanie tekstów i nagrań, a także szycie.
Możemy także założyć własny biznes. Założenie sklepu internetowego może być bardzo opłacalnym posunięciem. W końcu coraz więcej zakupów robimy w sieci. Jeśli masz charyzmę, zainteresowania, a także lubisz social media, możesz również zdecydować się na prowadzenie bloga albo kanału na YouTube.
2. Poszukiwanie ofert pracy
Następnym krokiem jest znalezienie pracy. Najlepiej szukać jej na większych i zaufanych portalach publikujących sprawdzone oferty. Należy jednak być czujnym i nie dać się nabrać na takie ogłoszenia, jak np. składanie długopisów czy wypełnianie ankiet za 5 tys. zł miesięcznie. Choć mogą brzmieć kusząco, w praktyce to często oszustwa.
Jeśli natomiast chcesz prowadzić własny sklep online, musisz założyć firmę, wybrać usługi księgowe, a co najważniejsze – wykupić domenę. Niezbędne jest również zgromadzenie towaru i przemyślenie tego, gdzie będziemy go magazynować.
3. Przygotowanie stanowiska
Po przyjęciu do pracy lub założeniu własnego biznesu niezbędne jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska. To, że pracujemy z domu, nie znaczy, że nie potrzebne jest nam biurko czy nawet całe biuro. Różne dziedziny wymagają różnego sprzętu. Do większości potrzebny będzie jednak wyłącznie dobry komputer stacjonarny lub laptop. Warto od razu zadbać o ochronę oczu, czyli zakup specjalnego monitora, zainstalowanie programu ochrony wzroku bądź zakup okularów z filtrem niebieskiego światła.
4.Wybór odpowiedniego dostawcy Internetu
Pracując z domu, musimy zadbać o odpowiednie łącze internetowe. W końcu Internet jest naszym narzędziem pracy. Najlepiej sięgnąć po najlepsze oferty na rynku. Obecnie bardzo dobrym rozwiązaniem jest Internet światłowodowy, który można znaleźć w ofercie INEA. Światłowód cechuje się stabilnym działaniem, bez zakłóceń i opóźnień. Wybierając Internet światłowodowy, można liczyć również na wysoką prędkość przesyłu, nawet 1 Gb/s. INEA światłowód symetryczny to ponadto taka sama prędkość wysyłania i pobierania danych.
5. Plan pracy
Praca w domu ma wiele zalet, ale także wad. Jedną z nich jest konieczność utrzymania wysokiej samodyscypliny. Często zdarza się bowiem, że odkładamy obowiązki na ostatnią chwilę. Cierpi na tym nie tylko jakość wykonanych zleceń, lecz także nasze samopoczucie, ponieważ zarywamy noc i źle się odżywiamy. Aby tego uniknąć, najlepiej sporządzać harmonogram dnia. Ustalenie planu pracy, godzin, w których pracujemy, pomoże nam zorganizować dzień tak, aby mieć czas nie tylko na obowiązki zawodowe, lecz także domowe i relaks.